Tuesday, March 29, 2016

My Grocery Budget - March Update


I happily spent a vast majority of our grocery budget on fresh produce.  I also stocked up on cream cheese, sour cream, tomato sauce and pasta among of few other things.


My non food items budget is $25 a month and I had $3.11 leftover from February to roll over and add to it making it $28.11.  I bought aluminum foil, some cleaning supplies and stocked up on toilet paper spending $15.11  and leaving me with $12.63 left to roll over next month and use.


Here is the list of food I bought.  The items highlighted in red are my stock up items:

Groceries
 $$$
Milk - 1 gal.
       1.89
Sale
Cream - 1 pt.
       2.49
Spinach
       1.99
Lettuce
       1.89
Coleslaw mix
       1.49
Oranges - 4#
       2.77
Sale
Onions - 1.7#
       0.82
Garlic
       0.44
Pasta (12)
       8.28
Store Coupon
Broccoli
       0.81
Sale
Milk - 1/2 gal. (4)
       3.16
Store Coupon
Orange juice - 1/2 gal. (2)
       1.58
Store Coupon
Cream cheese - (4)
       3.96
Store Coupon
Eggs - dozen (2)
       1.98
Store Coupon
Ice cream (2)
       3.38
Store Coupon
Tomato sauce (10)
       4.90
Sale
Butter
       3.48
Plums
       2.21
Sale
Tomatoes
       1.39
Sale
Oranges - 2.5#
       1.63
Sale
Blood oranges
       1.41
Sale
Corned beef
     10.27
Grocery Outlet
Corned beef
       8.42
Grocery Outlet
Butter
       2.99
Grocery Outlet
Cheese (4)
       1.94
Grocery Outlet
Hummus (3)
       2.97
Grocery Outlet
Herb spread
       0.97
Grocery Outlet
Tortilla chips
       1.49
Grocery Outlet
Sour cream (2)
       1.98
Store Coupon
Mayonnaise (2)
       3.98
Store Coupon
Crackers (2)
       3.98
Sale
Potatoes - red
       0.94
Cake mix (5)
       4.40
Sale
Veggie tray
       7.99
Lettuce
       1.89
Non stick cooking spray
       1.00
Dollar Store
Whole chicken
       4.45
Markdown
Bagels - 6ct (2)
       1.98
Markdown
Potatoes - 10#
       1.49
Sale
Green onions
       0.79
Sale
Crackers (2)
       2.78
Store Coupon
Butter
       3.98
Store Coupon
Corn (4)
       1.56
Sale
Total
 $ 124.19

$124.19 ÷ 31 days ÷3 people = $1.34 per person per day!


Next month I am hoping for a good buy on sugar and as always meat and cheese.  Did you stock up on anything this month?  Any super deals?


2 comments:

  1. You are amazing! I am so impressed with how much you get every month for the amount you spend. High Five to you! And lots of stock up items too- way to go! :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thank you Dawn. I just keep plugging away at it. I have to admit I was pretty excited with some of the buys I found this month.

      Delete

Your kind comments are always appreciated. I love hearing from you.

**Note: I had to turn on Comment Moderation because I was getting bombarded with spam. I know it can be a pain in the butt. I hope you will still comment. This is temporary.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...