Tuesday, June 28, 2016

My Grocery Budget - June Update


This month I went over a bit.  Not too much, but over nonetheless.  Part of that was due to a lot of extra teenagers hanging around that needed to be fed.  It happens!  Fortunately I had the extra money to cover it.


I also went over budget in the non food department by $1.25.  Added to my deficit from my prior month I am now in the hole $19.15.  I bought feminine hygiene stuff, catfood and litter.  With all of us using the girlie products I may need to seriously consider upping the budget a bit.  $25.00 a month might not be all that realistic anymore.


I started the month with $151.00 which sounded like a lot to me.  The ending balance turned out to be $173.87.  Now I'm 22.87 in the hole going into July.  Hopefully I'll be able to make that up quickly.  Fortunately a lot of what I bought is for next month so it shouldn't be too bad.


I bought a lot of fresh produce plus milk and two large packages of steak.  A lot of the meat went into the freezer and we have quite a bit of it waiting for future meals.  I also bought more blueberries to freeze for yogurt, muffins and pancakes.  10 cans of pasta sauce went into the pantry as a big stock up item.  I also stocked up on cereal as we tend to enjoy it a lot more in the summer.


So here is the list of food I bought.  The items highlighted in red are my stock up items:

Groceries
 $$$
Veggie tray
       7.99
Cole slaw mix (2)
       2.58
Sale
Scallions
       0.59
Sale
Celery
       0.36
Red potatoes
       1.68
Lemons
       1.78
Apples
       1.05
Apples
       1.46
Mushrooms
       1.15
Yellow onions
       0.51
Sale
Red onion
       1.12
Cucumbers (2)
       0.99
Sale
Tomatoes (3)
       0.83
Garlic
       0.44
Blueberries
       3.99
Sale
Bananas
       0.90
Almonds
       2.70
Sale
Garbonzo beans
       1.79
Pan spray
       1.47
Vegetable oil
       2.29
Olives (2)
       2.50
Store Coupon
Shredded wheat
       2.49
All Bran
       4.49
Steak
       9.42
Markdown
Corn tortillas
       2.67
Sale
Veggie tray
       5.99
Coupon
Lettuce
       1.34
Coupon
Bananas
       0.73
Chips
       1.59
Sale
Milk - 1/2 gal (2)
       1.58
Store Coupon
Orange juice - 1/2 gal
       0.79
Store Coupon
Corn chips
       1.49
Markdown
Butter (2)
       3.76
Store Coupon
Salmon Fillets
     12.99
Fudgesicles (4)
       3.52
Store Coupon
Hamburger buns
       0.88
Store Coupon
Hotdog buns
       0.88
Store Coupon
Steak
     14.56
Sale
Tortilla chips
       1.00
Sale
Sour cream (2)
       1.76
Store Coupon
Verde sauce (2)
       3.98
Sale
Tomatoes (2)
       0.73
Lettuce
       1.89
Bananas
       1.21
Parmesan
       2.99
Spaghetti sauce (10)
       6.80
Sale
Fudgesicles (4)
       3.52
Sale
Lettuce
       1.49
Grapes
       2.67
Sale
Peaches (2)
       2.00
Dollar Store
Green olives
       1.00
Dollar Store
Potato chips
       1.00
Dollar Store
Vanilla wafers
       1.00
Dollar Store
Marinade (2)
       2.00
Dollar Store
Bread
       1.00
Dollar Store
Kiwi
       1.00
Avocado (2)
       1.79
Lemon
       0.89
Mangos (2)
       0.99
Sale
Spinach
       1.99
Cabbage
       1.29
Blueberries
       2.99
Sale
Onions
       0.68
Broccoli
       2.07
Tomatoes
       0.59
Sale
Bananas
       1.23
Red potatoes - 5#
       3.99
Stir fry veggies (2)
       2.98
Sale
Milk - 1/2 gal (3)
       2.37
Store Coupon
Cheerios
       1.88
Cornflakes
       1.88
Rice krispies
       1.88
Total
 $ 173.87


$173.87 ÷ 30 days ÷3 people = $1.93 per person per day!

Did you stock up on anything this month?  Any super deals?

This budget month runs from June 1 through June 30.



6 comments:

  1. I really like the apple pie filling from $Store. So when I was there I bought 4. The cans are filled with apples, not filling. Plus they had cherry & bought 4 of them. Made in the USA. Preparing for holidays... have a happy day!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I've bought the cherry and it is really good. More cherries than saucy stuff and not overly sickening sweet. The apple is good? I'm going to get some. :)

      Delete
  2. You found some good bargains..
    I found whole chickens for $1.00 a lb.. They were small chickens, which I like.. We grill them on the grill or fry them. I bought 4 for the freezer.
    Have a great day.. Judy

    ReplyDelete
    Replies
    1. Whole chickens are a great value. You can do so many things with them and then make broth for soup! Take care.

      Delete
  3. What stores do you like to go to? Im in Boise too and I'm wanting to figure out the best stores for deals

    ReplyDelete
    Replies
    1. I read the ads to decide exactly which store. Usually I shop at Fred Meyer, Albertson's and Cash & Carry.

      Delete

Your kind comments are always appreciated. I love hearing from you.

**Note: I had to turn on Comment Moderation because I was getting bombarded with spam. I know it can be a pain in the butt. I hope you will still comment. Sorry folks, the spammers are relentless!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...