Thursday, August 11, 2016

It's Almost Time To Pack School Lunches


With the start of school right around the corner I thought I'd direct you to this older post I did awhile ago on how I prepare lunches for my girls to take to school.

Click here for School Lunches

My oldest is in high school now and the price for hot lunch is around $3.00 which translates to nearly $60.00 a month.  With our total monthly grocery budget set at $150.00 for the three of us this amount for school lunch seems astronomical, not to mention, the quality of the food, to me anyway, is highly questionable.

I think it still pays to pack our lunches from home.


3 comments:

  1. Hi there, I thought the whole point of school lunches is to be affordable for lower income families. $3 per lunch and 60/mo. is crazy, especially for the quality - just as you say!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I meant * $60/mo.

      Delete
    2. I think it is a ridiculous amount to charge. And for a large family it would be a huge bill each month.

      Delete

Your kind comments are always appreciated. I love hearing from you.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...