Wednesday, February 26, 2014

Grocery Budget Update - February


Another month, albeit the shortest one of the year, has swept by in rapid fashion.  I can't believe it is already time to do this post.

Because I "overspent" in January I had to carry over a negative balance.  I began our month with $112.98.  Nonetheless, I am exceptionally pleased with everything I managed to acquire and still stay on budget.

Our non-food spending came in at $14.11 (of our allotted $25 budget) for a 20 lb bag of cat litter, a bottle of fabric softener, a bottle of dish soap, plastic wrap, kitchen sized trash bags, sink cleanser, canning lids, a bottle of aspirin and a lint roller.  Sales, coupons and a stop at the dollar store once again helped keep these expenses to a minimum.

This is what I bought for groceries this month:

Groceries

 $$$

Pasta

              0.25
Sale/Coupon
Ground turkey (4)

              9.96
Sale/Coupon
Ground turkey sausage

              2.50
Sale/Coupon
Salsa - 16 oz (2)

              1.43
Sale/Coupon
Olives (4)

              3.96
Store Coupon
Pork chops

              3.16
Markdown
Tomatoes (3)

              0.60
Sale
Teriyaki sauce

              1.74
Sale
Seasoning packets (6)

              2.00
Sale
Fish fillets

              3.49
Coupon
Cheese (4)

              6.00
Store Coupon
Taco shells (2)

              0.50
Coupon
Tater tots

              1.99

Pesto

              2.79
Sale
Bread (2)

              1.98
Markdown
Bread 

              0.79
Markdown
English muffins

              0.79
Markdown
WW Hotdog buns

              0.89
Markdown
Mushrooms

              0.93
Sale
Lettuce (2)

              1.76

Cole slaw mix

              0.98

Parmesan (2)

              3.98
Sale
Tortillas

              1.25
Sale
Peas & carrots (2)

              1.58

Rice - 5#

              2.89

Pinto beans - 2#

              1.97

Black beans - 1# (2)

              2.50
Sale
Flour

              1.77

Tomato juice

              1.59

Canola oil

              2.69
Sale
Brown sugar

              1.99

Romaine

              1.87

Milk - gal

              1.88
Store Promotion
Soy sauce

              1.24
Sale
Bananas

              1.56
Markdown
Onions

              1.67

Mixed veggies

              1.78

Bacon - 1# (3)

              6.57
Sale
Italian sausage (3)

              6.33
Sale
Milk - gal

              2.26

Chocolate spread

              1.49
Sale/Coupon
Ice cream

              3.99
Sale
Tortilla chips

              1.00

Tortillas

              1.25
Sale
Orange juice (2)

              2.50
Store Coupon
Spinach

              1.78

Bell peppers (2)

              1.56





Total

 $      109.43


$109.43 ÷ 28 days ÷3 people = $1.30 per person per day!


What great bargains did you find this month?

2 comments:

  1. Oh wow! You really did good this month! Thumbs up, girl!! I was pleased with some of the deals I scored this month too. Usually we make our own pizza dough but this month there were some health issues going on and it was more about convenience, so when I saw packaged pizza crusts priced at 3 for $1 I scooped a bunch of them up and they were really good- we made some breakfast pizzas as well as regular pizzas. I also found name brand boxes of mac and cheese 3 for $1 (again, something I usually make myself but this was easier.) I found 12 count packages of large tortillas 3 for $1 so I got 12 packages of those to last us a while. Half-gallon containers of name brand orange juice 2 for $1. I asked the deli counter person at our grocery store if they have any ends to the rolls of lunch meat and they did- they sliced it up for me too!- so I got ham and turkey and roast beef for $1.25 a pound each. Large packages of mushrooms I found for 99 cents, dannon yogurts for 25 cents each, 5 pound block of American cheese for $8.99. I picked up a 50 pound bag of sugar for $20.00 (so we are covered for a loooong time!) We drove a little bit of a distance away to a bread outlet and I picked up a dozen loaves of bread for $1 each, packages of hamburger rolls, bagels and English muffins for $1 each and even got some boxes of goodies (donuts, cakes) on the dollar rack that went straight into the freezer for fun nights! All in all, I think we did well staying within budget this month and even restocking things that we had run out of a while ago. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Holy cow!!! You found some great buys!! Keep up the good work. :)

      Delete

Your kind comments are always appreciated. I love hearing from you.

**Note: I had to turn on Comment Moderation because I was getting bombarded with spam. I know it can be a pain in the butt. I hope you will still comment. This is temporary.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...