Wednesday, November 30, 2016

My Grocery Budget - November Update


This month I used the bulk of my grocery dollars to stock up on ground beef and grated cheese on sale at Cash & Carry.  Then I filled in with a few other items I found on sale as well as fresh produce and milk.


My best bargains this month was lean ground beef for $1.85 a pound and four quarts of Kraft mayonnaise for $1 each.


Our non-food items included the usual cat food and litter.  I stocked up on Ziploc bags in assorted sizes at the dollar store.  While there I also picked up a few other toiletry items.   I spent a total of $26.68 of my $25.00 budget so I was slightly over budget this month on non food items.

Dollar store haul

I came in under budget and our freezer is quite full now.  I feel pretty confident we have plenty of meat to last us quite awhile.  Here is the list of food I bought.  The items highlighted in red are my stock up items:

Groceries
 $$$
Ground beef - 10#
         18.50
Cash & Carry
Ground beef - 10#
         18.50
Cash & Carry
Cheddar - 5#
         12.87
Cash & Carry
Mozzarella - 5#
         11.69
Cash & Carry
Parmesan - 2#
           5.87
Cash & Carry
Red potatoes - 15 #
           2.45
Cash & Carry
Yellow onions - 10#
           3.47
Cash & Carry
Flour tortillas - 40ct
           5.67
Cash & Carry
Pineapple slices (4)
           4.00
Dollar Store
Applesauce (2)
           2.00
Dollar Store
Pumpkin (4)
           4.00
Dollar Store
Molasses (2)
           2.00
Dollar Store
Almonds (2)
           2.00
Dollar Store
Candied cherries
           1.00
Dollar Store
Baked beans
           2.00
Dollar Store
Rice - 2# (2)
           2.00
Dollar Store
Black beans - 1# (5)
           5.00
Dollar Store
Gravy mix - 3ct
           3.00
Dollar Store
Cream chicken soup (4)
           1.96
Store Coupon/Coupon
Creamer
           1.69
Markdown
Cream
           2.48
Milk
           0.79
Store Coupon
Cole slaw mix
           1.49
Lettuce mix
           1.89
Hot dog buns
           1.29
Sale
Fried chicken
           6.99
Oranges - 12#
           5.92
Sale
Bananas
           0.62
Butter (2)
           3.98
Store Coupon
Mayonnaise (4)
           4.00
Dollar Store
Total
 $     139.12

$139.12 ÷ 30 days ÷3 people = $1.55 per person per day!


Did you stock up on anything this month?  Any super deals?  Are you getting ready for the Christmas holiday?

This budget month runs from November 1 through November 30.




4 comments:

  1. Wow, you did really well! My grocery budget (for food items, only, no household products/toiletries or pet food) is $75 for one person (although, I often share groceries with my daughter when she comes down to visit). That works out to $2.50 per day, and I've been told that my budget is set too low! I'd have to keep to under $50 per month to come close to what you spent per person this month! Hmm...I am beginning to feel a challenge coming on! :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nothing like a good challenge! Our budget is really low for 3 people, but we have a lot of food in this house right now so it obviously can't be too low. I'm always amazed by that actually. Amazing what we can do when we challenge ourselves. :)

      Delete
  2. I'm afraid I failed at my $150 goal for this month. One the positive side though, I did stock up on things like butter when they were at their rock bottom prices and 2 big freezers are full to the brim with food to take us through the winter. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. I went over a couple months too stocking up the pantry and freezer, but I sure do feel good about being well supplied for the winter. A lot of peace of mind in there and that to me is priceless.

      Delete

Your kind comments are always appreciated. I love hearing from you.

**Note: I had to turn on Comment Moderation because I was getting bombarded with spam. I know it can be a pain in the butt. I hope you will still comment. This is temporary.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...